Deltagarna utanför muséet.
En särskilt intressant del av besöket handlade om de nya installationerna för museiklimat, det vill säga hur temperatur och luftfuktighet måste kontrolleras för att skydda samlingar och föremål över tid.
Mollierdiagrammet
Karl berättade bland annat om Mollierdiagrammet, ett verktyg som används för att beskriva sambandet mellan luftens temperatur, fuktinnehåll och energi. För museer är kraven mycket höga. Luftfuktigheten och temperaturen behöver hållas inom ett mycket snävt intervall för att undvika att föremål av trä, textil, papper och andra känsliga material skadas. Även små variationer över tid kan påverka samlingarna negativt.
Museet lämnade lokalerna för flera år sedan, men nu närmar sig datumet när de får tillbaka nyckel till de nyrenoverade lokalerna. Under besöket monterade byggjobbarna de stora glaspartierna ut mot innergården och belysning i utställningssalarna.
Tack till Karl Rundblom och alla involverade i projektet för en givande och lärorik visning av ett spännande renoveringsarbete.
Stora krav på temperatur och luftfuktighet
💡 Visste du att den optimala miljön för många museiföremål ofta ligger inom bara några få graders temperaturvariation och några procents variation i relativ luftfuktighet? Det ställer stora krav på både teknik och byggnadens utformning.
Kommande arrangemang
📍Hållbarhetsfrukost: Direktiv för byggnaders energiprestanda, EPBD, 24 september
📍Studieresa till Energimyndigheten och ReTuna, 6 oktober
Först fick vi en dragning om projektet.
Karl visar Mollierdiagrammet.
Hade du nytta av innehållet på denna sida?
Hur kan vi göra sidan bättre?
Tack för din återkoppling!
Senast uppdaterad: den 3 september 2026